Създателят на психодрама – Джейкъб Морено, я определя като “изследване на вътрешния свят и социалните отношения на човек със средствата на ролевата игра”. Използват се техники, чрез които клиентът изиграва минали, сегашни или очаквани житейски ситуации и роли, опитвайки се да ги разбере по-пълно и да постигне катарзис.
Изиграват се или се преиграват значими събития, за да се помогне на хората да разпознават и изживяват скрити чувства, потискани до този момент, да съумеят да ги изразяват пълно и свободно и да се насърчи изпробването на ново и по-ефективно поведение. Морено твърдо вярва, че изиграването на проблемите има по-голяма терапевтична стойност, отколкото ако просто се говори за тях.
Неговите техники насърчават действието, междуличностното взаимодействие и срещите, изразяването на чувствата в настоящия момент и проверката на реалността. Срещата се извършва в контекста „тук и сега“, независимо дали изиграването се отнася до минало или очаквано събитие. Последователите на Морено доразвиват и усъвършенстват метода.
Основни цели на психодрамата
- разкриване на вътрешни конфликти и разрешаването им;
- проблеми в общуването;
- повишаване на креативността и спонтанността;
- справяне със загуби;
- личностно израстване;
- моделиране на бъдещето;
- справяне със страхове, неувереност, ниско самочувствие.
Къде се използва методът психодрама
- индивидуална терапия;
- групи за развитие на личността;
- бизнес тренинги;
- работа с деца;
- социална дейност;
- семейно консултиране.